Książeczka z przepisami i instrukcjami 2n 9137131cu

Książeczka z przepisami i instrukcjami 2n 9137131cu jest idealnym wyborem dla osób, które szukają nowych, zróżnicowanych i inspirujących sposobów gotowania. Książka zawiera przepisy na wszystko, od śniadań po desery, wraz z wirtualnymi instrukcjami krok po kroku i szczegółowymi przepisami. Dzięki tej książce można przygotować wyśmienite dania, które zadowolą każdego. Książka zawiera również wskazówki dotyczące używania odpowiednich produktów i składników, a także jak wybrać odpowiednie produkty, aby przygotować zdrowe, zrównoważone i smaczne posiłki.

Ostatnia aktualizacja: Książeczka z przepisami i instrukcjami 2n 9137131cu

Spis treści

 1. Książeczka sanepidowska czy książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych? A może jeszcze inaczej?
 2. Kiedy wymagane jest orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne?
 3. Do czego służy książeczka sanepidu?
 4. Wyrobienie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych
 5. Ile kosztuje książeczka sanepidowska? Gdzie ją kupić?
 6. Koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej

Przeszukując ogłoszenia o pracę możesz zauważyć, że w niektórych ofertach wśród wymagań znajduje się wymóg posiadania książeczki sanepidowskiej lub gotowość do jej wyrobienia w najbliższym czasie. Ten dokument jest warunkiem wykonywania pracy na niektórych stanowiskach, np. w gastronomii, produkcji, logistyce czy w sektorze handlowym.

W artykule odpowiadamy na pytania:

 • jak wyrobić książeczkę sanepidowską?
 • ile kosztuje jej wyrobienie i ile trwa?
 • kto musi wyrobić książeczkę sanepidowską?
 • gdzie wyrabia się książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych?

Przeczytaj także: Praca tymczasowa a urlop, czyli kiedy i jak można skorzystać z urlopu?

Książeczka sanepidowska czy książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych? A może jeszcze inaczej?

Książeczka sanepidowska jest nazwą potoczną, wynikającą z historii tego dokumentu. W 2008 roku zmieniono przepisy i dotychczasowa nazwa została zastąpiona orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jednak określenie „książeczka sanepidowska” jest bardzo zakorzenione w powszechnej świadomości zarówno pracodawców i pracowników, dlatego oba pojęcia są stosowane zamiennie.

Kiedy wymagane jest orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne?

Podstawa prawna

Przepis mówi, że badania sanitarno-epidemiologiczne muszą wykonać „osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby nieposiadające aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby”.

Kto musi posiadać książeczkę sanepidowską?

W głównej mierze badaniami są objęte osoby, które mają w pracy kontakt z niepakowaną żywnością, pojemnikami na żywność lub stały i bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Są to np. pracownicy branży kosmetycznej, gastronomicznej, pracownicy produkcyjni z branży spożywczej i farmakologicznej, a także lekarze czy przedszkolanki.

Czy na swoim stanowisku będziesz potrzebować książeczki sanepidowskiej? Nie musisz tego wiedzieć. To pracodawca ma obowiązek poinformowania Cię, kiedy potrzebujesz tego orzeczenia do wykonywania pracy. Najczęściej informację o wymogu posiadania książeczki sanepidowskiej można znaleźć już na pierwszym etapie rekrutacji – w ogłoszeniu o pracę.

Zapoznaj się z podstawowymi informacjami o wynagrodzeniu w czasie zwolnienia lekarskiego.

Do czego służy książeczka sanepidu?

Orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne jest wydawane jako dokument potwierdzający, że badana osoba nie jest zakażona pałeczkami duru brzusznego, duru rzekomego A, B, C, salmonellą i pałeczkami Shigella. Badania mogą też sprawdzić nosicielstwo prątków gruźlicy lub innych czynników chorobotwórczych, których obecność wyklucza możliwość pracy przy żywności.

Wyrobienie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych

Na czym polegają badania sanitarno-epidemiologiczne?

Na początek należy udać się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (oddziału sanepidu) i zgłosić się na badania. Można to zrobić na podstawie skierowania od przyszłego pracodawcy lub na własne życzenie. W stacji sanitarno-epidemiologicznej otrzymasz kilka pojemników przeznaczonych do pobrania próbek (niektóre oddziały sanepidu dopuszczają użycie pojemników kupionych w aptece). Następnie należy oddać materiał do badań (próbki kału z trzech kolejnych dni). Próbki do czasu dostarczenia do laboratorium trzeba przechowywać w lodówce. Po oddaniu materiału oczekuj na wyniki laboratoryjne – zwykle 1-2 tygodnie, jednak okres ten może się wydłużyć w czasie zwiększonego zapotrzebowania na badania (np. w okresie wakacyjnym lub w czasie epidemii).

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej – badanie lekarskie

Po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych musisz udać się do lekarza medycyny pracy. Lekarz przeprowadzi wywiad, zapozna się z wynikami badań i na tej podstawie wyda orzeczenie lekarskie. Zawiera ono przeciwwskazanie lub brak przeciwwskazań do podjęcia pracy i ma charakter czasowy lub trwały.

Jak długo jest ważna książeczka sanepidowska?

Przepisy nie określają czasu, po jakim konieczne jest ponowne wykonanie badań. Decyzję o terminie ważności badań sanitarno-epidemiologicznych podejmuje lekarz. Takie orzeczenie lekarskie może być wydane bezterminowo lub czasowo, np. na rok lub dwa.

Czy książeczka sanepidowska jest ważna również za granicą?

Badania sanitarno-epidemiologiczne są ważne tylko na terenie Polski. Jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę, twoja książeczka nie będzie ważna. Trzeba liczyć się z tym, że zostaniesz skierowany przez przyszłego pracodawcę na inne badania, które wykluczą u ciebie czynniki chorób zakaźnych.

Ile kosztuje książeczka sanepidowska? Gdzie ją kupić?

Ustawodawca nie określił jednoznacznie formy, w jakiej orzeczenie ma być wydawane i przechowywane w dokumentacji. Niektórzy lekarze medycyny pracy i pracodawcy preferują formę książeczki. Można ją kupić w sklepach internetowych i w niektórych sklepach papierniczych. Koszt książeczki to kilka złotych.

Procedura jest więc nadal taka sama jak przed 2008 rokiem, z tym samym zakresem badań, a w praktyce orzeczenie często nadal ma formę książeczki. Co się więc zmieniło? Nazwa formalna.

Jesteś rodzicem? Poznaj swoje przywileje w pracy!

Koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej

Ile kosztują badania sanepidowskie? Koszty badań nie są ujednolicone, mogą się wahać w zależności od regionu i lekarza medycyny pracy. Jednak orientacyjne koszty wahają się między 150-230 zł. W tej kwocie zawiera się:

 • cena badań materiału na nosicielstwo,
 • wizyta u lekarza medycyny pracy,
 • pojemniki na próbki,
 • ewentualna książeczka.
 • Jeśli wyrobisz orzeczenie na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, nie poniesiesz kosztów badań. Jednak większość pracodawców oczekuje, że podejmując pracę będziesz mieć już badania potrzebne do wykonywania pracy. Dzięki temu skraca się czas potrzebny do podjęcia pracy – w czasie wzmożonego zapotrzebowania wyrobienie książeczki może trwać nawet ponad 4 tygodnie.

  Jak wyrobić książeczkę sanepidowską – podsumowanie

  Czy warto wyrobić książeczkę sanepidowską? Zdecydowanie tak, pomimo czasochłonności badań oraz konieczności wizyt w stacji sanitarno-epidemiologicznej i u lekarza. Z książeczką sanepidowską możesz łatwiej i szybciej znaleźć pracę. A jeśli interesuje Cię praca w gastronomii czy w branży spożywczej – wyrobienie takich badań jest koniecznością.

  ( ilość produktów: 14)

  Książki z przepisami są bardzo przydatnym elementem wyposażenia każdego domu. Musiał ci się kiedyś zdarzyć moment zastanowienia wędzarni. Dzięki nim będziesz posiadał wszelakie przepisy w zasięgu ręki. A dzięki posiadaniu formy papierowej nie będziesz musiał się obawiać, że nie będziesz mógł połączyć się z internetem lub wyładowania baterii w czytniku, na którym posiadasz e-booki. Możesz także należeć do grupy osób, która nie potrafi znieść czytania książek w formie elektronicznej. Wtedy nasze książki z przepisami są dla ciebie idealnym rozwiązaniem. W naszym asortymencie znajdziesz książki od takich wydawnictw jak: RM, Multico lub Wydawnictwo Studio Emka. Wśród nich natomiast znajdziesz dzieła takich autorów jak: Egon Binder, Ewa Hangel oraz wielu innych. Przeszukując książki z naszej oferty na pewno znajdziesz coś dla siebie. W tym dziale znajdziesz książki z przepisami, które pomogą ci w wędzeniu. Nie ma nic wstydliwego w używaniu tych książek. Wielu ludzi wstydzi się ich używać, gdyż ludzie lubią wychodzić z założenia, że znają się na wszystkim. Jednak błądzenie to rzecz ludzka i nawet największe umysły świata muszą sięgać do książek. Książki z przepisami są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby przygotować potrawę, o której usłyszeli wcześniej od znajomych. Ale nie tylko! Mogą one także pomóc w znalezieniu inspiracji do przygotowania czegoś nowego, gdyż ludzie lubią zmiany w życiu, a nawet najlepsza potrawa, którą je się codziennie po jakimś czasie znudzi się. Dzięki nim łatwo poradzisz sobie w wędzarni.

  Przepisy na drinki, książka dla tych, którzy chcą wiedzieć jak przygotować proste drinki

  Przepisy na drinki, książka dla każdego, kto zastanawia się jak przygotować proste drinki? Dzięki przystępnym instrukcjom i przetestowanym proporcjom szybko zaczniesz przygotowywać popularne mieszanki alkoholu. Wiele osób może zadawać sobie pytanie: czy w ogóle potrzebne mi są książki z przepisami na drinki? Przecież to wszystko jest w Internecie. Nic prostszego przecież ściągnąć stamtąd wszelakie receptury. A jednak mimo tego, że technologia wychodzi nam naprzeciw, wciąż konkretną, profesjonalną i użyteczną informację dają nam tylko książki barmańskie. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że można w nich znaleźć mnóstwo dokładnych opisów drinków, często okraszonych zdjęciami i praktycznymi wskazówkami od prawdziwych barmanów. To wiedza, w której nie znajdzie się w internecie. Posiadając je, stajesz się wyżej wtajemniczonym adeptem miksologii. Poza tym szanujący barman po prostu musi posiadać zasób tak fachowej literatury. Przygotować drinka, a wiedzieć o nim wszystko, to dwie inne rzeczy.

  Przepisy na drinki, książka dla amatorów przyrządzania mieszanek alkoholu

  Książki z przepisami na drinki oraz koktajle z alkoholem i bezalkoholowe to niezbędnik w biblioteczce każdego barmana, niezależnie od poziomu jego umiejętności. Znać smak i charakterystykę danego drinka to jedno, drugą sprawą jest wiedzieć jak go przyrządzić.

  Przepisy na drinki dostępne w naszym sklepie to kompendium "imprezowej wiedzy", którą wykorzystać można do tworzenia pysznych, aromatycznych drinków na przyjęciach i spotkaniach z przyjaciółmi. Książki wypełnione są przepisami na łatwe drinki i shoty, do przygotowania których nie będziesz musiał wydać majątku ani lecieć na drugi koniec świata — składniki do ich przygotowania znajdziesz w każdym większym supermarkecie. Książki z przepisami do drinków z oferty naszego sklepu cechuje również świetna stylistyka.

  W kwestii formy zaś stawiamy na funkcjonalność. Sztywne, odporne na zalanie karty połączone są nitem. Dzięki temu książki nie zamykają się podczas użytkowania. Warto dodać, że książki z przepisami na drinki to świetny prezent dla każdego drinkomaniaka.

   

   W ofercie sklepu internetowego sklep. pl znajdą państwo następujące książki z przepisami na drinki:

  • Książka Drinki Świata to 100 przepisów
  • Ebook 100 drinków z wódką 
  • Pakiet 3 książek Drinki świata + Proste drinki + Proste shoty

  Książki z przepisami na drinki dla początkujących barmanów

  Oferujemy również książki z przepisami na drinki, dzięki którym na pewno dobrze zużytkujesz zakupione u nas akcesoria. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia i chcesz zacząć swoją przygodę z miksowaniem, ta literatura z pewnością Ci się przyda. Jeśli zależy Ci, żeby nauczyć się robić proste miksy, które zrobią wrażenie na Twoich najbliższych, trudno o lepszy początek. Nasze książki to nie tylko sztampowa literatura o drinkach jakiej wszędzie pełno. Dla przykładu pozycja „Proste drinki” zawiera ponad sto receptur opatrzonych stosownymi zdjęciami. Są tutaj zarówno klasyki, takie jak Mojito, Cuba Libre, Sex On The Beach czy Cosmopolitan, jak i dużo ciekawsze kompozycje. Są tutaj również miksy z wódki, rumu, tequili, malibu czy z curacao. Dzięki tym pozycjom możesz robić zarówno napoje alkoholowe na dłuższą imprezę, jak i szybkie miksy dla znajomych. A wszystko to w pięknej szacie graficznej, z dokładnymi wskazówkami oraz z zafoliowanymi stronami. A także ze specjalnie nitowanymi stronami, które podczas przygotowywania napojów się nie zamkną. Na pewno dowiesz się jak przygotować proste drinki.

  Jak przygotować proste drinki z wódką? Popularne przepisy na drinki

  Nasze książki z przepisami na drinki zawierają również receptury dla bardziej zaawansowanych adeptów miksologii. Nasze najprostsze receptury drinków zawierają propozycje, które da się przyrządzić nawet bez akcesoriów barmańskich. Jak na przykład „Proste szoty”. To książka przeznaczona dla amatorów, która pozwoli poszerzyć swą wiedzę na temat tworzenia drinków. Jesteśmy w stanie zaproponować także receptury w formie elektronicznej. Są to mianowicie nasze e-booki z przepisami na drinki. Przeznaczone są dla zwolenników nowoczesnych technologii, ale pod pewnymi względami mogą się okazać bardziej praktyczne i ergonomiczne. Są także korzystniejsze cenowo. Dlaczego przyda się nam przynajmniej jedna dobra książka o miksologii? Bo jest to przede wszystkim wiedza świetnie uporządkowana i poparta własnym doświadczeniem. Oprócz popularnych przepisów na drinki proponujemy w nich też swoje własne pomysły. Bardzo często umieszczamy również ciekawe modyfikacje uznanych receptur. Oryginalne opakowanie oraz estetyczny projekt graficzny powodują ponadto, że publikacja sprawdzi się idealna jako gustowny prezent, który pomoże amatorowi stworzyć swoje pierwsze drinki.

  Książka z przepisami na drinki to dobry prezent dla amatora whisky 

  Nasze książki z przepisami na drinki to nie tylko dobry pomysł na literaturę do własnej biblioteczki. To również idealny pomysł na prezent dla każdego miłośnika mieszania drinków. Jeśli wśród Państwa znajomych lub krewnych znajduje się osoba, która ma zacięcie barmańskie, tego rodzaju prezent z pewnością przypadnie jej do gustu. Warto wspomnieć, że książki, które posiadamy w swoim sklepie, skierowane są zarówno do amatorów, jak i profesjonalnych barmanów. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem, by wybrać pozycję o odpowiednim stopniu trudności, dostosowaną do wiedzy i umiejętności osoby, w której ręce trafić ma książka. Być może zainteresuje Państwa jedna książka, która poświęcona jest jednemu konkretnemu zagadnieniu lub też cały zestaw książkowy, który sprawi, że przed obdarowanym otworzą się nowe, nieznane mu wcześniej możliwości w tworzeniu drinków, nalewek, win, czy innych alkoholi. Wszystkie książki, które znajdują się w sklepie 2drink. pl to piękne wydania, które kuszą atrakcyjną szatą graficzną oraz ekspercką wiedzą. Dzięki temu idealnie nadają się one na prezent, który z dumą ustawić można w honorowym miejscu na półce w biblioteczce, czy też w widocznym miejscu w kuchni, by mieć książkę pod ręką, podczas przygotowywania drinków.

  Kiedy zostanie wysłane zamówienie?

  Wychodzimy z założenia, że czas to pieniądz. Szanujemy czas zarówno własny, jak i naszych klientów, dlatego działamy bardzo szybko. Można powiedzieć, że zamówienia realizujemy wprost błyskawicznie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakości i najlepszej obsługi. Dzięki temu państwa zamówienie po opłaceniu (lub wybraniu formy płatności za pobraniem) zostanie wysłane w tempie ekspresowym. Zwykle wysyłka zabiera nam do 2 dni roboczych. Tyle trwa sprawdzenie zgodności zamówienia ze stanem faktycznym oraz bezpieczne zapakowanie i nadanie Państwa przesyłki. Każda paczka, która opuszcza nasz magazyn, przechodzi kontrole jakości. Musi zawierać idealnie wyglądający towar oraz zostać starannie spakowana. Tak, by wszystkie znajdujące się w niej przedmioty dotarły do adresata w nienaruszonym i nienagannym stanie. Dzięki takiemu działaniu mogą być Państwo pewni, iż zamówienie dotrze do Państwa szybko i cieszyć będzie znakomitą jakością oraz nienagannym stanem. Tym samym spełnią się Państwa oczekiwania względem jakości otrzymywanych towarów oraz czasu ich dostawy.

  Przepisy na drinki, proste drinki i proste shoty

  Przyrządzanie własnych kompozycji alkoholowych to wiedza, którą warto posiadać nawet jeśli nie mamy w tej kwestii jakichś szczególnych ambicji. Czy to w piątkowy lub sobotni wieczór z drinkiem, czy chociażby z chęci spróbowania czegoś nowego, podstawowe wiadomości oraz umiejętność wykonania prostych miksów, zawsze będzie w cenie. A może będzie to punkt wyjścia do nauki? Tak czy owak, dobra literatura do nauki robienia drinków może stać na półce. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać. A nuż wpadną bardziej wymagający znajomi lub rodzina? Lub wypadnie jakaś mała okazja do świętowania? Wtedy taka książka będzie jak znalazł. Ponadto jest to wiedza, która się nie starzeje. I będzie przydatna zarówno dzisiaj, jak i za kilkanaście lat. Dodatkowo bogato ilustrowana i pięknie wydana. Zawiera nie tylko przepisy na domowe kompozycje alkoholowe. Znaleźć w niej można także informacje na temat samej miksologii oraz używanych do niej akcesoriów. A także historię poszczególnych miksów oraz szczegółowe opisy ich wykonywania.

  Proste przepisy na drinki dla właściciela domowego barku

  Jeśli jednak myślimy nie tylko o robieniu prostych miksów dla siebie, to oferowany tutaj książki z przepisami na drinki będą pomocne. Na ich stronach bowiem można znaleźć zarówno podstawy, jak i bardziej zaawansowane techniki. Z nimi nikt z pewnością nie będzie się nudził. Miksologia to wbrew pozorom temat bardzo obszerny. Posiada on swoją długą historię, która obfituje w wiele ciekawych anegdot i faktów. Właśnie także na nie nasza literatura kładzie duży akcent. Jednocześnie oczywiście nie brakuje w niej receptur na te najbardziej wyszukane drinki. A także na te, które wykonać może tylko naprawdę dobry domowy barman. Bez żadnych wątpliwości zagłębiając się w tej literaturze, właśnie kimś takim zdecydowanie można się stać. To wprost idealny wstęp i elementarz każdego domowego fana drinków. Ale przydadzą się praktycznie każdemu. Poza tym nasze książki można kupić w zestawach, a do wielu z nich załączono różnorakie gadżety. Dzięki temu stanowią one nie tylko zwykłą literaturę, ale stają się wstępem do ciekawej i pouczającej zabawy.

  Literatura domowego barmana

  Pierwsze kroki w świecie miksologii niekoniecznie należą do łatwych. Choć wykonanie podstawowych drinków nie należy do specjalnie trudnych, bardziej zaawansowane kompozycje mogą przysporzyć trudności. Tutaj wszystko gra rolę – proporcje, kolejność nalewania czy długość mieszania. Aby mieć to wszystko zawsze pod kontrolą, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości literaturę, którą można zakupić na stronach Sklep2Drink. Oferujemy nie tylko klasyczne książki dla barmana. Są u nas także magnesy na lodówkę, plakaty oraz e-booki. Każdy z nich to bogato ilustrowany gadżet, który często w humorystyczny sposób przedstawia składniki i wykonanie tych łatwiejszych lub bardziej skomplikowanych miksów. Z jednej strony to efektowne i estetyczne gadżety, z drugiej – dobry sposób na łatwą naukę. Naukę, która będzie także dobrą zabawą. A przecież to właśnie o zabawę głównie chodzi w miksologii. Ta literatura optymalnie wpisuje się w całą otoczkę kultury wykonywania drinków. Poza tym książki z przepisami na drinki, oferowane przez nasz sklep, zostały bardzo elegancko wydane, są pełne wartościowych informacji i ciekawych anegdot.

  Pierwsze kroki w przygotowywaniu drinków, przepisy na proste shoty

  Czy warto się uczyć przyrządzania alkoholowych miksów metodą prób i błędów? Naszym zdaniem nie. Dochodząc do wprawy tych ostatnich i tak popełnimy wiele. Większość alkoholi wykorzystywanych w ciekawszych drinkach (takich jak chociażby Campari) należy do drogich. Szkoda je marnować na próby robione na oko. Na szczęście nie trzeba. Nasz sklep internetowy z akcesoriami dla barmanów oferuje Ci szerokie wsparcie w tym zakresie. Znajdziesz u nas ciekawy wybór, a nawet całe pakiety książek, dzięki którym nauczysz się wykonywać proste i zaawansowane miksy alkoholowe. A także dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o poszczególnych akcesoriach oraz poczytasz ciekawostki. Miksologia to bowiem więcej niż tylko mechaniczny proces. To cała otoczka, a nawet kultura. W oferowanej przez nas literaturze dowiesz się także, jak powinna wyglądać odzież dla barmana i jakie akcesoria barmańskie na początek będą optymalne dla Ciebie. To duża oszczędność czasu i pieniędzy. A do tego interesujące fakty oraz szczypta informacji historycznych.

  Internetowy sklep oferujący książki dla domowych barmanów

  Sklep2drink to serwis, który zakładaliśmy z myślą o zabawie płynącej z przyrządzania drinków. A także o całej otoczce, atmosferze, a nawet kulturze miksologii. Siedzimy w tym temacie od wielu lat i wiemy, jaki niesie on ze sobą potencjał integracyjny oraz imprezowy. Nie wspominając o tym, że można się również nauczyć wykonywać, a także posmakować bardzo dobrych kompozycji alkoholowych. Zależało nam, aby na naszych stronach można było nie tylko kupić akcesoria barmańskie, ale zapoznać się z całą, naszym zdaniem bardzo ciekawą, historią sztuki przyrządzania drinków. Dlatego też w naszej ofercie znaleźć można nie tylko shakery, sitka, ugniatacze czy akcesoria do lodu. Ale także książki z przepisami na drinki, plakaty oraz zabawne magnesy na lodówkę. Chcemy, aby na stronach naszego serwisu można było nie tylko kupić, ale także przeczytać o wszystkim, co składa się na sztukę barmańską właśnie. Zaś nasz asortyment sprzedajemy z gwarancją atrakcyjnej ceny, szybkiej wysyłki i fachowego doradztwa.

  Co oznacza drink i kto go wymyślił?

  Drink to z definicji napój złożony ze zmieszanych ze sobą alkoholi, alkoholi z sokiem lub na przykład z wodą. Reguła jest taka, że mogą to być jedynie dwa składniki. Zazwyczaj zatem jest to alkohol plus dodatek. Może to być na przykład rum z colą lub whisky z wodą (lodem). A także wódka z sokiem lub gin z tonikiem. Przez wiele lat podobny miks nosił nazwę punch, czyli poncz. Nazwa i sam trunek o tej nazwie wywodzą się z Indii. Tam stanowił on mieszaninę araku z między innymi winem, cytryną i herbatą. W XVI wieku marynarze angielscy sprowadzili go do Europy, w której do tej pory alkohole pito raczej bez domieszek. Popularność tego typu mieszanych napojów zaczęła się w wieku XIX, czyli wieku szybkiej industrializacji. Wtedy to w rosnących jak grzyby po deszczu pubach zaczęto łączyć różnego rodzaju alkohole i destylaty z owocami lub sokami. Wtedy także powstała nazwa cocktail, czyli rodzimy koktajl.

  Koktajl a drink

  Choć w naszym kraju większość alkoholowych miksów nazywa się drinkami, tak naprawdę, jak wspomniano wyżej, pojęcie to obejmuje jedynie mieszanki dwuskładnikowe. Tymczasem koktajl to miks trzech i więcej składników. A zatem wszystkie popularne Mojito, Pina Colada, Cosmopolitan czy Margarita to właściwie koktajle. W Ameryce historia koguciego ogona (ang. cocktail), czyli nazwy łączonej z popularnymi walkami kogutów, łączy się z okresem rewolucji XVIII wieku. Dla wzmożenia agresji zwierząt pojono je rzekomo mieszanką alkoholi zwaną cock-ale. Obecnie sztuka przygotowania takiej mieszanki, czyli miksologia, dzieli je między innymi na ciepłe, zimne i aperitify. A także na wersje shot, short oraz long. Istnieje także wiele złotych i obowiązkowych technik miksowania. Bez nich te popularne w klubach i na imprezach mieszanki nie są tak naprawdę tym, czym powinny. Na szczęście proponowane przez serwis internetowy sklep. pl książki z recepturami na drinki pozwolą przyrządzić każdy z nich zgodnie z zasadami miksologii. A jednocześnie cieszyć się ich oryginalnym smakiem.

  Książeczka z przepisami i instrukcjami 2n 9137131cu

  Bezpośredni link do pobrania Książeczka z przepisami i instrukcjami 2n 9137131cu

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Książeczka z przepisami i instrukcjami 2n 9137131cu