Podręcznik programowania Cal Flame BBQ10839P 30 to potężny kompendium wiedzy dla wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się programować urządzenia firmy Cal Flame. Podręcznik zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące programowania urządzeń, w tym wszystkie wymagane kody, które trzeba wprowadzić, aby urządzenie działało poprawnie. Książka zawiera również bogaty zestaw przykładów, które pomogą czytelnikom zrozumieć, jak działa programowanie urządzeń oraz jak można je dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań. Podręcznik zawiera również instrukcje dotyczące ustawień i obsługi urządzeń, co pozwala czytelnikom na pełne wykorzystanie możliwości sprzętu. Poza tym, w podręczniku znajduje się wiele cennych informacji na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń.
Ostatnia aktualizacja: Podręcznik programowania Cal Flame Bbq10839p 30
Żeby nauczyć się programować, trzeba... programować. I nie przeskoczysz tego nawet, jeśli przeczytasz tysiące stron mądrych podręczników. To jednak nie znaczy, że są one całkiem bezużyteczne. Dobra książka może pomóc poszerzeniu horyzontów i uporaniu się z problemami, które ktoś już dawno rozwikłał.
Książki, tradycyjne nośniki wiedzy, które nie wymagają dostępu do internetu i prądu. Dobre źródło informacji niezależnie od tematu. Szczególnie na bardziej zaawansowanym poziomie, kiedy chcesz usystematyzować wiedzę z wąskiego zakresu. Co prawda nie ma tu feedbacku, jaki dają nowoczesne narzędzia, informacji nie da się zaktualizować, przez co najzwyczajniej w świecie się starzeją, no i nie przygotują Cię raczej do pracy w zawodzie programisty. Niezależnie od tego, jaką formę nauki wybierzesz, pamiętaj, że prędzej czy później i tak musisz usiąść przed klawiaturą. Z drugiej strony książki są często o wiele rzetelniej i uważniej opracowywane niż darmowe materiały w sieci. Książki budzą większe zaufanie, cieszą się autorytetem i wymagają odpowiedniej uwagi. Którym z nich warto ją poświęcić?
1. Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty
Autor: Robert C. Martin
Czy wiesz kim jest Wujek Bob? Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem, prędzej czy później trafi na ten pseudonim. To Robert C. Martin, gwiazdor branży IT, autor książek i popularny mówca na światowych konferencjach. “Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” opisuje najlepsze metody tworzenia dobrego kodu, jego formatowania, maksymalizowania czytelności, różnice między dobrym kodem a złym, zasady, wzorce, wyjątki. Robert C. Martin napisał również takie książki jak: Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów (Helion, 2013), opublikował setki artykułów, rozpraw i wpisów na blogach. Działał jako redaktor naczelny magazynu „The C++ Report” i był pierwszym przewodniczącym organizacji Agile Alliance. Założył i prowadzi międzynarodową firmę Object Mentor Inc., skupiającą doświadczonych programistów i menedżerów specjalizujących się we wspomaganiu firm w realizacji trudnych projektów.
2. Sztuka kodowania. Sekrety wielkich programistów
Autor: Peter Seibel
Kolejnym, często polecanym początkującym programistom autorem, jest Peter Seibel. Książka, reklamowana hasłem “Zajrzyj bezkarnie programiście przez ramię! ” ma być odpowiedzią na pytanie, czym naprawdę jest programowanie. Znajdziesz w niej także rozważania na temat tego, czy istnieje bezbłędny program. Jej autor przeprowadza wywiady z najbardziej rozpoznawalnymi osobami z branży, które opowiadają o swoich pierwszych krokach w świecie programowania, wspominają, jak nauczyły się swojego pierwszego języka oraz jak widzą tę gałąź wiedzy w przyszłości. Po Petera Seibela można sięgnąć też w anglojęzycznej wersji czytając ponad 600-stronicową książkę “Coders at Work”.
3. Nie każ mi myśleć!
Autor: Steve Krug
Poradnik, z którego dowiesz się, jak tworzyć strony i aplikacje tak, by były w pełni funkcjonalne. Autorem jest Steve Krug, konsultant do spraw funkcjonalności, któremu rozgłos przyniosły właśnie publikacje książek na temat funkcjonalności stron WWW. Pisał je, bazując na doświadczeniu zdobytym w takich firmach, jak Lexus. com, Apple, Bloomberg. com oraz International Monetary Fund.
4. You Don't Know JS
Autor: Kyle Simpson
Niestety, a właściwie stety - nie wszystkie książki o programowaniu są dostępne w polskich przekładach. Większość z nich, tak jak i większość materiałów poświęconych nowym technologiom, publikowana jest w języku angielskim. Wielokrotnie powtarzaliśmy za całą branżą IT, że jednym z najważniejszych języków programisty jest właśnie angielski:) Jeśli zaś chodzi o książki Simpsona, można ich szukać także w wersji polskiej (TUTAJ wersja demonstracyjna), są to publikacje, które polecają również nasi Mentorzy. Zarówno tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z programowaniem i piszą swoje pierwsze linijki kodu, ale także bardziej zaawansowanym w temacie. Kyle Simpson to programista, propagator Open Web oraz wielki pasjonat języka JavaScript. Ja już wspominaliśmy na początku, nawet przeczytanie wszystkich jego tytułów nie uczyni z Ciebie programisty, ale w połączeniu z intensywną, praktyczną nauką na bootcampie na pewno będzie dobrym wsparciem i uzupełnieniem.
5. Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza
Autorzy: Andrew Hunt, David Thomas
Od ambitnego do najlepszego - czyli jak stać się programistą wydajnym, dociekliwym i gotowym do wszelkich zawodowych wyzwań. To książka o najlepszych praktykach, najczęściej spotykanych pułapkach, poradnik o tym, jak pisać dynamiczny, elastyczny kod i o technikach efektywnego testowania oprogramowania. To leksykon wiedzy dla przyszłych programistów, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki. Pomocny w teoretycznym przyswojeniu takich pojęć jak zmienne, algorytmy i struktury obiektów.
6. Thinking in Java
Autor: Bruce Eckel
Zasady projektowania obiektowego, wykorzystanie Javy w tworzeniu aplikacji, omówienie narzędzi i technik. Książka przeznaczona jest dla początkujących programistów i dla ekspertów. Prezentuje zarówno zagadnienia podstawowe, jak i zaawansowane. Projektowanie obiektowe, zasady dokumentowania kodu źródłowego, operatory i sterowanie przebiegiem wykonywania programu, inicjalizacja i usuwanie obiektów, kolekcje obiektów, obsługa błędów, operacje wejścia i wyjścia, programowanie współbieżne oraz projektowanie interfejsów użytkownika.
Przekuj teorię na praktykę
Jak się uczyć kodowania od podstaw? Jak robić to efektywnie? Jaki język wybrać, gdzie szukać materiałów? Książki to jeden ze sposobów na znalezienie odpowiedzi na początku drogi do świata IT. Pamiętaj jednak, że nowe technologie wciąż ewoluują i nawet tak świeże publikacje jak książki wydane pół roku temu, mogą tracić na swojej aktualności. Najlepszy dostęp do wiedzy, która przyda się na prawdziwym placu boju, mają Ci, którzy ją na co dzień wykorzystują. Takimi specjalistami są nasi Mentorzy, którzy na bootcampach uczą Kursantów Kodilli przede wszystkim tego, co przydaje się w pracy.
Umów się na darmowe doradztwo zawodowe
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki programowania? Zanim postawisz swoje pierwsze kroki, warto dobrze rozpoznać grunt. Co to jest właściwie programowanie? Jak nauczyć się programowania od zera? Od czego zacząć naukę programowania?
Niezależnie od tego, co sprawiło, że chcesz podjąć się nauki programowania - czy ktoś Cię do tego przekonał, czy był to Twój własny pomysł, a znajomi wręcz odradzali taki scenariusz - branża IT czeka również na Ciebie. Oczywiście o ile nauczysz się wszystkiego, co jest potrzebne, by do niej dołączyć. Ścieżek rozwoju jest bardzo dużo, pytanie, którą wybrać? Na początek krótki, darmowy test:
Darmowy test predyspozycji
Wybór języka programowania na start może być ciężkim zadaniem. A pytania mnożą się z każdym kolejnym krokiem: Jak programować? Jak zacząć się uczyć programowania? Kodowanie dla początkujących. Początki kodowania - to tylko wybrane frazy spośród tych najczęściej pojawiających się w wyszukiwarkach. O odpowiedzi nie jest jednak tak łatwo, bo jest ich tak dużo, że często trudno mieć pewność, która jest właściwa.
Co to właściwie jest programowanie?
Programowanie to - zgodnie z definicją - proces tworzenia programu komputerowego realizującego konkretne zadania. Wszystko jest zawarte w kodzie źródłowym, który musi zostać napisany w jednym z języków programowania. Ile jest takich języków? Tak do końca policzyć się tego chyba nie da, bo świat nowych technologii to żywy, dynamiczny organizm, ale możemy przyjąć, że obecnie istnieje ok. 700 aktywnych języków programowania. Jednocześnie spośród nich jest “tylko” 50, w których się faktycznie pracuje.Pół setki to nadal bardzo dużo, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero chce się zacząć uczyć kodowania. Przy wyborze można się kierować rankingami popularności. Są one tworzone na podstawie opinii samych programistów, ale także pracodawców. Oto jedno z wielu możliwych źródeł:
Raport Stack Overflow: Java Script 9. rok z rzędu najczęściej używanym językiem
Dlaczego warto uczyć się programowania?
Pamiętaj, że najlepszym sposobem na to, by przekonać się, czy kodowanie jest dla Ciebie, jest po prostu zmierzenie się z jakimś kodem. Zawsze w ten sposób praktyczny daje zdecydowanie lepszą odpowiedź, czy to jest w ogóle dobry pomysł na siebie. Dzięki temu łatwiej znaleźć swoją ścieżkę. Przygotowanie teoretyczne też się jednak przyda, nawet jeśli chodzi o absolutne podstawy. Jak znaleźć na to wszystko czas? W jaki sposób ułożyć swoje życie, żeby tę naukę w ogóle móc realizować. Bo nie ukrywajmy się czasu na naukę po prostu tutaj trochę trzeba. Ale dlaczego w ogóle warto się uczyć programowania?
Nauka programowania od zera - czy jest to możliwe?
Rozwój
Programowanie jest jak pisanie i czytanie, a rewolucja cyfrowa od dawna jest już faktem. Otaczają nas urządzenia, aplikacje, kody, które unoszą się dosłownie w powietrzu (Wi-fi, Bluetooth). Każdy, kto ma tę świadomość i choć podstawową wiedzę na temat ich działania, ma zarazem bardziej stabilną pozycję na rynku pracy, a tak naprawdę w całym obecnym świecie. A jeśli jeszcze wie, jak się takie programy tworzy, ma szansę na naprawdę niezłe miejsce w szeregu. I co ważne, cała branża IT nieustannie się rozwija. A zatem każdy, kto do niej dołączy, nie ma wyjścia i musi się rozwijać wraz z nią. W tym kontekście kodowanie dla początkujących można uznać jako rozsądny krok w kierunku bardziej stabilnej przyszłości.
Branża IT
O tym, że sektor nowych technologii cały czas cierpi na niedobór specjalistów, powszechnie wiadomo. Branża IT szuka jednak nie tylko programistów, ale całej rzeszy innego rodzaju ekspertów, np. testerów oprogramowania, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, data engineerów czy data scientistów.Jak wynika z najnowszych danych Devire, o które poprosiła Kodilla. com, aż 48% ekspertów otrzymało w ciągu ostatniego roku ofertę pracy od firmy z branży IT, która nie posiada biura czy przedstawicielstwa w Polsce. Jeszcze kilka lat temu zagraniczne organizacje nie były otwarte na tego typu współpracę, a teraz same szukają pracowników w Polsce lub starają się pozyskać partnera biznesowego w postaci firmy, która jest w stanie dostarczyć wymagane zasoby. W tym drugim przypadku zagraniczne spółki często korzystają z usług outsourcingu IT, zatrudniając tzw. kontraktorów.
Zarobki w branży IT
Na 20-procentowy wzrost wynagrodzeń mogli liczyć seniorzy w branży IT w pierwszym półroczu 2021 r. - wynika z raportu Just Join IT. Dobre nastroje w sektorze IT odzwierciedlał także również Barometr ITX (przygotowywany przez JJIT) - badający nastroje programistów i prognozy rozwoju branży. W jednym z badanych miesięcy odnotowano, że średnie wynagrodzenie konsekwentnie rosło u 65% firm, a 77% z nich zadeklarowało wzrost zatrudnienia.
Jednym z coraz popularniejszych stanowisk jest Data Scientist. Jest to związane z szerszym zjawiskiem, z którego wynika, że w 2021 roku wzrosło ogólne zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru analityki danych (Data Analystów, Data Engineerów i Data Scientistów). I to o ponad 200% w stosunku do lat ubiegłych. Wśród nich jest właśnie Data Scientist. Jak twierdzą eksperci Devire, w trakcie rozwoju kariery tego specjalisty jego wynagrodzenie może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Według raportu Devire Przegląd Wynagrodzeń 2021 specjalista na stanowisku Data Scientist zarobi średnio 16. 500, 00 PLN brutto. Z kolei junior otrzymuje pensję w wysokości ok. 10. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć seniorzy z kilkuletnim doświadczeniem, którzy zarobią nawet 24. 500, 00 PLN. Warto zwrócić uwagę na skrajności - doświadczeni liderzy mogą oczekiwać płacy w wysokości 40. 000, 00 PLN brutto.
Od doświadczenia zależne są także zarobki front-end developerów. W 2022 roku pensje programistów front-end (według serwisu Wynagrodzenia. pl) określono tak:
"Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 8 180 PLN brutto. Co drugi front-end developer otrzymuje pensję od 6 500 PLN do 10 800 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych front-end developerów zarabia poniżej 6 500 PLN brutto. Na zarobki powyżej 10 800 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych front-end developerów. "
Kto w takim razie powinien zdecydować się na naukę programowania?
Czy nauka programowania jest dla każdego? A czemu nie? Nikt przecież nie mówi, że podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki musisz od razu aplikować do dużej korporacji na stanowisko seniorskie. Wszystko przyjdzie z czasem. Najważniejsze, żeby w ogóle zacząć.
Przyszli programiści
Gdzie mogą pracować programiści? Obecnie już właściwie wszędzie. To już nie tylko banki, linie lotnicze, fundusze inwestycyjne czy korporacje ubezpieczeniowe. To również software house’y, w których powstaje oprogramowanie dla zewnętrznych klientów, ale także małe startupy, a do tego cała gama firm z niemal każdej dziedziny gospodarki.
Inne branże
Specjalistów IT szukają ich też branże, które jeszcze kilka lat temu nie miały z tym sektorem wiele wspólnego. Wystarczy wspomnieć wszelkie dziedziny związane ze służbą zdrowia czy farmację, ale także cały sektor e-commerce. Jakiś czas temu analizowaliśmy oferty dużych firm spoza IT i znalazły się w nich takie korporacje jak PLL LOT, KGHM ale także Kompania Piwowarska. Wszystkie chcą zatrudnić programistów.
Oto 10 najbardziej atrakcyjnych pracodawców. Czy mają oferty dla programistów?
Hobbyści
Oczywiście programować można również po godzinach pracy i wcale nie trzeba z tym wiązać swojej kariery zawodowej. Tworzenie kodu może być dla niektórych świetną zabawą. W zależności od tego, jakie masz pasje, możesz zaprojektować własną aplikację, którą potem pokażesz swoim znajomym. A może wolisz stworzyć swoją własną grę? W końcu i tak spędzasz przy tego rodzaju rozrywce wiele czasu. Osoby początkujące, które chciałyby sprawdzić się w tworzeniu prostego kodu, zapraszamy do naszych darmowych wyzwań programistycznych:
Od czego zacząć naukę programowania? Wybór formy nauki
Jak zacząć programować? Oto lista 5 miejsc, z których można czerpać wiedzę na temat programowania: studia, bootcampy programistyczne, darmowe materiały na YouTubie, kursy wideo, książki.
Nauka programowania na studiach
Zdecydowanie najbardziej kompleksowe rozwiązanie. Będąc na studiach przez te 5 lat po pierwsze zetkniesz się z różnymi technologiami i zagadnieniami, a po drugie poznasz ludzi, z którymi będziesz przebijać się przez wspólne projekty i ćwiczenia. Studia zdecydowanie nadal zapewniają najszerszy obraz tego czym jest IT. Mają niestety taki minus, że bardzo długo trwają. Następną rzeczą jest to, że nauka programowania stanowi jedynie część materiału i na wielu kierunkach i uczelniach tematy przerabiane na zajęciach nie mają nic wspólnego z tym czym rzeczywiście będziecie się zajmować po otrzymaniu dyplomu.
Bootcampy online
Bootcampy powstały w odpowiedzi na potrzeby pracodawców z branży IT. Są to kursy zwykle trwające między parę miesięcy do ok. Roku. W wielkim skrócie starają się wyciągać ze studiów tylko tą wiedzę, która będzie Ci potrzebna w pracy i szkolić swoich kursantów tak, aby później wpasowali się w realia rynku. Bootcampy są zazwyczaj bardzo intensywne, nastawione na praktykę i wymagają sporo samozaparcia i systematyczności. Materiał obejmuje nie tylko podstawy programowania, ale również naukę technologii, które realnie się przydadzą w przyszłej pracy programisty. Część oferuje możliwość przejścia w całości takiego szkolenia przez internet, więc można ją połączyć z pracą lub opieką nad dzieckiem. Minusem bootcampów jest to, że wymagają sporo pracy.
Darmowe materiały do nauki programowania w sieci
Mamy XXI wiek, jeśli na jakiś temat nie ma tutoriala na YouTubie to prawdopodobnie problem nie istnieje. Dokładnie tak samo jest z nauką kodowania. Materiałów jest więcej niż jesteś w stanie przerobić i chociaż różnią się jakością to każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeśli chodzi o najpopularniejsze języki będziesz mógł wybierać filmy garściami. Zdecydowaną zaletą tej formy nauki programowania jest jej dostępność. Potrzebujesz tylko dostępu do internetu i trzech wiader czasu. Problem w tym, że materiały zwykle są nie usystematyzowane w sensie merytorycznym, ale też różnią się od siebie jakością. Nie ma też zwykle żadnej opcji na feedback jeżeli już coś Ci się uda napisać na ich podstawie. Tak czy inaczej poniżej zostawiamy parę linków do miejsc, które polecamy jeśli szukasz darmowych kursów, to dobry sposób żeby spróbować różnych rzeczy zanim zdecydujesz się na studia czy bootcamp.
- https://kodilla. com/pl/darmowe-kursy-programistyczne/
- https://developer. org/pl/
- https://www. com/
- https://www. org/
- http://thecodeplayer. com/
- https://stackoverflow. classcentral. com/subject/cs</p>" rel="nofollow">https://www. com/subject/cs
Nauka programowania poprzez kursy wideo
Bardzo popularna forma nauki programowania od podstaw. Takie kursy zazwyczaj kosztują grosze (na Udemy promocja -93% trwa chyba cały rok) i oferują bardziej usystematyzowaną wiedzę niż darmowe materiały. Kursy na takich portalach zazwyczaj opierają się na serii filmów, w których wykładowca prowadzi Cię za rękę przez nieznany temat. Minusem tego rozwiązania jest powierzchowność. Kursy ogląda się świetnie, masz wrażenie, że nauka programowania z popcornem na kanapie jest taka łatwa i przyjemna, a Ty wszystko łapiesz, natomiast istnieje spora szansa, że z oglądania 30h wykładu o Javie zapamiętasz tylko procent. Brak też najważniejszego - PRAKTYKI. Programowania uczy się programując, a nie patrząc jak inni programują. Podobnie jak w przypadku darmowych materiałów brak też, code review, czyli kogoś, kto rzuci okiem czy Twój kod działa, i dlaczego nie. Jeżeli masz dość samozaparcia, żeby siedzieć przy materiałach wideo i przy okazji programować, to może to być rozwiązanie dla Ciebie.
Książki o programowaniu
Tak, klasycznie do oporu, ale książki często są dobrym źródłem wiedzy niezależnie od tematu, szczególnie na bardziej zaawansowanym poziomie, kiedy chcesz usystematyzować wiedzę z wąskiego zakresu. Jeśli chodzi o naukę programowania to możemy polecić parę tytułów które linkujemy poniżej. Książki dają Ci możliwość nauki wszędzie i zazwyczaj w związku z tym, że przechodzą przez paręnaście rąk na etapie planowania i produkcji są lepiej przygotowane niż na przykład darmowe materiały na YouTubie. Minusami książek jest brak feedbacku, możliwość zestarzenia się informacji w nich zawartych oraz fakt, że rzadko, która książka przygotuje Cię do pracy w zawodzie.
Quiz - który język programowania jest dla Ciebie?
Potrzeby
Na pytanie, czego potrzeba, by uczyć się programowania, można odpowiedzieć krótko: “To zależy”. Ale oczywiście nic nikomu po takim wyjaśnieniu. Z pewnością najważniejszym narzędziem powinien być tutaj komputer, choć i w tym przypadku można powiedzieć, że to zależy. Uczniowie klas podstawowych na pierwszych zajęciach z informatyki uczą się bowiem kodowania używając zwykłego ołówka i kartki. Umówmy się jednak, że komputer trzeba mieć:)Czy jest konieczny dostęp do internetu? Jeśli korzystamy z nagranych wcześniej wideo kursów, nie musimy się w ogóle martwić tą sprawą. Pamiętaj jednak, że kursowi wideo nie zadasz już żadnego pytania, ewentualne wątpliwości trzeba będzie więc wyjaśniać samemu. A gdzie szukać rozwiązań? Oczywiście w internecie - i tu kółko się zamyka.W miarę rozsądne łącze będzie też niezbędne podczas realizowania kursów z programowania, które organizuje Kodilla. Nasze szkolenia są prowadzone w trybie online i np. do przesłania swojego kodu Mentorowi, czy otrzymania od niego code review trzeba mieć neta.
No i tak naprawdę największymi potrzebami będą:
- czas - najlepiej dużo wolnego czasu, ale może być też po godzinach, wieczorami
- samodyscyplina - jeśli zapiszesz się na kurs, pomogą w tym terminy i Mentor
- satysfakcja z tego, co robisz - bo każdy może być programistą, ale nie każdy się na niego nadaje. Dla niektórych kodowanie to czysta przyjemność i relaks, dla innych tortura. Do której grupy należysz? :)
Ale zobacz również inne nasze materiały w których omawiamy powyższe kwestie:
10 rzeczy, które musisz zrobić, żeby zostać programistą [WIDEO]
Nie zapominajmy jednak o bardzo ważnej sprawie, jaką jest dana technologia, którą akurat zgłębiliśmy i dzięki niej zarabiamy na życie. Od tego, jaką ścieżkę technologiczną wybierzemy, będzie tak naprawdę zależał nasz dalszy los.
Ścieżka
Jakie kierunki można obrać planując swoją przyszłą karierę w branży IT? Jest wiele możliwości, różne rodzaje spojrzenia i różne podziały. Jeden z podstawowych dotyczy zadań, jakie wykonują tacy specjaliści.Z jednej strony jest bowiem front-end developer, czyli specjalista od wszystkiego, co widzi użytkownik, gdy wpisze adres strony internetowej i kliknie enter (np. menu, czy zdjęcia). Front-end developer odpowiada za wygląd i zachowanie strony internetowej. Z drugiej strony mamy back-end developera, który odpowiada za wszystko to, czego nie widać na stronie internetowej, np. panel administracyjny i cała struktura strony www. Programista, który zajmuje się zarówno front-endem, jak i back-endem nazywany jest web developerem lub fullstack developerem.
Nawet kilkanaście ofert pracy tygodniowo dla Full Stack Developerów
Z określeniem, po której stronie chcesz się znaleźć, zbieżny jest wybór języka programowania. Java to jednak back-end, a za front-endem zwykle stał JavaScript, choć i on ma już wykorzystania back-endowe.Oprócz programistycznych są jednak przecież także inne stanowiska. Testerzy oprogramowania, eksperci od cyberbezpieczeństwa, analitycy danych - wszyscy są potrzebni znacznie dalej niż tylko w branży IT:
Nowe ścieżki kariery dla programistów. O specjalistów IT upominają się kolejne branże
Wybór języka programowania
Jaki język programowania będzie dla Ciebie odpowiedni? Najpierw zastanów się, co chcesz robić i dopiero potem zdecydować jakiego języka programowania się uczyć. Twoim marzeniem jest otworzenie nowego CD Projekt Red i zrobienie spin-offu do Wiedźmina - prawdopodobnie będziesz musiał się nauczyć C++ lub C#. Aplikacje mobilne? Java lub Swift. Aplikacje lub strony internetowe? JavaScript lub Java. Każda z tych technologii ma swoje główne zastosowanie i warto przemyśleć swoją ścieżkę kariery zanim zaczniesz wybierać język programowania.
Obejrzyj również nasz film, w którym opowiadamy o 5 najpopularniejszych językach programowania i o tym, co można robić w każdym z nich.
Których języków programowania warto się uczyć?
JavaScript - najprostszy język na początek
JavaScript jest językiem programowania najczęściej używanym przy tworzeniu stron WWW i aplikacji webowych. Zapewnia interaktywność stron oraz obsługę zdarzeń, walidacji formularzy czy budowanie elementów nawigacyjnych, a od kilku lat - dzięki Node. js - jest również używany w back-endowej warstwie aplikacji. JavaScript jest bardzo łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania. Jest to też język w którym, obok Javy jest najwięcej ofert pracy obecnie na rynku. Ze względu na te dwie rzeczy jest często wybierany przez początkujących programistów.
Java - jeden z najpopularniejszych obecnie języków programowania
Jest to język backendowy, używany do tworzenia oprogramowania desktopowego, aplikacji mobilnych czy gier, ale to wszelkiej maści aplikacje korporacyjne są jej najczęstszym wykorzystaniem. Innym jej zastosowaniem mogą być aplikacje mobilne, jako, że Android działa w środowisku Javy. Jest preferowanym językiem w korporacjach i dużych firmach.
Python - Big Data, Machine Learning i sztuczna inteligencja
Python jest językiem, który w ostatnich latach bardzo szybko zyskuje na popularności i zbiera coraz to większą społeczność. To ulubiony język naukowców, statystyków, specjalistów od sieci komputerowych i... hackerów. Jeśli chcesz iść w kierunku Big Data, Machine Learningu, Sztucznej Inteligencji i zastanawiasz się który język programowania wybrać, to Python będzie najlepszym wyborem na początek.
PHP - skryptowy język programowania
PHP (PE_HA_PE) jest skryptowym językiem programowania, wykorzystywanym zazwyczaj do tworzenia stron internetowych. W PHP najczęściej tworzone są systemy zarządzania treścią, forów dyskusyjnych, aplikacje pocztowe oraz klienty baz danych. PHP jest stosunkowo łatwy do rozpoczęcia nauki.
C++
Jest to język najczęściej stosowany w systemach wbudowanych, w telekomunikacji oraz w game devie. C++ znajduje zastosowanie tam, gdzie operuje się bezpośrednio na sprzęcie i liczy się wydajność. Język ten jest używany w największych światowych korporacjach m. in. : Adobe, Facebook, Amazon, Ericsson, HP, IBM, Intel, Nokia Siemens Network, cały automotive. Moim zdaniem ze względu na jego złożoność jest to najtrudniejszy język w zestawieniu. Od programistów C++ często wymaga się też studiów technicznych.
Wybór formy nauki
Każdy chociaż raz spotkał się z cudownymi sposobami na szybkie zdobycie konkretnej wiedzy. Nauka angielskiego podczas drzemki, poznanie sekretu inwestycji finansowych w jeden weekend, zmiana życia po przeczytaniu jednej książki? Takich rewelacji jest wiele, więc nieufność wobec tego rodzaju zapewnień jest zrozumiała zwłaszcza, gdy mowa o tak poważnym zadaniu jak programowanie. To jednak nie znaczy, że tylko tradycyjne metody są nadal najlepsze. Przed wyborem formy nauki, trzeba zapoznać się z faktami i zgłębić temat dokładnie. Pod uwagę należy wziąć zarówno swoją dyspozycyjność i możliwość pogodzenia z nimi nowego pomysłu na siebie (wieloletnie studia vs. nawet kilkutygodniowy, kilkumiesięczny kurs), jak i możliwości finansowe (kurs wideo 45 zł - pięcioletnie studia zaoczne: dziesiątki tysięcy) czy wreszcie techniczne. Możesz się uczyć surfując samodzielnie po internecie, wtedy trafisz jednak zarówno na tak dobre (choć dla początkujących trudne) źródła jak GitHub, ale może Cię ponieść w zupełnie innym kierunku, gdzie tylko stracisz cenny czas. A jeśli chcesz robić postępy w nauce, musisz swój czas bardzo szanować.
Co masz zatem do wyboru? Oto najpopularniejsze możliwości zdobywania umiejętności pozwalających zostać programistą:
Studia
Coraz więcej młodych osób zauważa, że dyplom uczelni wyższej nie jest już szczególnym atutem na obecnym rynku pracy. Warto zastanowić się nad nauką programowania - pisaliśmy w 2016 roku:
Nauka programowania zamiast studiów - dobre wyjście dla maturzysty
I patrząc na to, co się dzieje na rynku pracy, zjawisko stało się znacznie bardziej powszechne. Dyplom ukończenia studiów technicznych nadal jest w cenie, jednak już nie takiej, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Najważniejsze, co liczy się dla pracodawcy, to umiejętności. Każdy student może być dobrym materiałem na seniora, ale sam dyplom mu takiego przywileju nie daje. O wiele cenniejszy będzie dokument potwierdzający nawet bezpłatny staż lub praktyki w firmie IT.
Jeśli dobrze się wyszkolisz, to będzie miało mniejsze znaczenie, pytanie - czy chcesz zdobywać umiejętności aż przez 5 lat studiując na uczelni (w znacznym stopniu teorię)?
Studia informatyczne przygotowują przyszłych absolwentów do zawodów, takich jak administrator sieci, programista, tester oprogramowania czy serwisant sprzętu, jednak nie jest to jedyna i nie zawsze najlepsza, a przede wszystkim nie jest to najkrótsza droga.
Bootcamp
Przed rozpoczęciem bootcampa nie musisz mieć ukończonych studiów informatycznych, ani żadnej szkoły technicznej - uczymy od zera. A czy wykształcenie kierunkowe jest potrzebne do znalezienia pracy w IT? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule i filmie, który publikujemy poniżej:
Wszystko, co musisz wiedzieć przed bootcampem Kodilli
Jak wygląda bootcamp od strony kursanta?
Ksiażki
Książek nigdy za dużo. I nigdy nie będziemy ich nikomu odradzać. Zwłaszcza, jeśli są to książki o programowaniu. Wśród takich podręczników można znaleźć pozycje absolutnie kultowe, po które sięgają zarówno seniorzy z wieloletnim doświadczeniem jak i osoby dopiero wkraczające do świata IT. Jest tu np. “Czysty kod” wujka Boba, albo “Sztuka kodowania” Seibela. Szerzej omawiamy je w tym artykule:
Książki dla początkujących programistów
Kursy
Dodajmy do tej listy jeszcze jedno hasło: “kursy”. W tym przypadku chodzi jednak o kursy samodzielne, bardzo często w formie nagranych na wideo lekcji. Mogą to być jednak także szkolenia w innej formie, np. poprzez jakąś platformę, do której uzyskasz dostęp. Kursy samodzielne, czy kursy wideo mają kilka zalet. Po pierwsze są zazwyczaj dość tanie (dolna granica to nawet kilkanaście złotych), po drugie dostajemy je na zawsze i możemy z nich skorzystać w dowolnym momencie, a przeważnie również przekazać innej osobie (choć niezawsze). Taki film możemy puszczać sobie od nowa wiele razy. Największym minusem jest jednak brak człowieka po drugiej stronie ekranu. Nie możemy nikomu zadać pytania.Najczęściej kurs online to po prostu dostęp do platformy, na której uczestnik kursu samodzielnie uczy się udostępnionych przez internet materiałów w formie zadań do wykonania. Najczęściej kurs jest organizowany w taki sposób, aby zadania (jeśli już wystąpią) były sprawdzane automatycznie przez system. Przeważnie kursy samodzielne mają dużo mniejszy zakres materiału (np. samodzielny kurs online z HTML może być przewidziany na ok. 10 godzin nauki, a bootcamp „z tego samego” na 200 godzin nauki ze wsparciem Mentora). Oczywiście cena kursów samodzielnych jest stosunkowo niższa, przede wszystkim dlatego, że dostęp do mentora jest albo bardzo ograniczony, albo nie ma go w ogóle. com/pl/blog/bootcamp-online-a-kurs-samodzielny-online-roznice">Bootcamp online a kurs samodzielny online - różnice
Jak długo trwa nauka programowania?
Zacznijmy od banału. Nauka programowania nie kończy się nigdy. Każdy, kto zaczął się szkolić z kodowania na poważnie i wykorzystuje te umiejętności na co dzień, wie, że tutaj nic nie jest dane na zawsze. Nowe technologie ewoluują coraz szybciej i aby za nimi nadążyć, trzeba się ciągle uczyć czegoś nowego. Jeśli jednak chodzi o stawianie pierwszych kroków, odpowiedź będzie trochę bardziej konkretna:)
Ile trwa nauka programowania?
Jak później znaleźć pracę jako programista?
Jak szukać pracy w IT? Jak się dobrze do tego przygotować szczególnie jeśli jesteś na etapie przebranżowienia i o pracy jako programista nie masz jeszcze pojęcia? Jak zbudować mocne portfolio? Chcesz się przekwalifikować? Poniżej kilka najciekawszych linków:
Wszystkim poszukującym odpowiedzi polecamy również nasz darmowy e-book “Jak Studiować i Znaleźć Pracę w IT”. Znajdziesz w nim m. :
Z e-booka skorzystają studenci wszystkich kierunków, zarówno humanistycznych, jak i technicznych, którzy chcą pracować w branży IT. Znajdziesz w nim podpowiedzi jak pogodzić naukę programowania ze studiami. Jeśli zaczniesz się uczyć teraz, w wieku 26 lat podejmiesz pracę jako junior developer. To może być dopiero początek kariery programisty. Możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie lub w firmie z fajną atmosferą i benefitami. Chcesz rozpocząć swoją pierwszą pracę w IT?
Pobierz e-book
Wszystko o programowaniu PLC na jednej kartce
Po przeszkoleniu ponad 2000 kursantów z zakresu programowania sterowników PLC uświadomiłem sobie, że wyjątkowo wiele czasy tracą oni na poszukiwaniu informacji w podręczniku, zamiast skoncentrować się na rozwijaniu swoich umiejętności programistycznych.
Dlatego zdecydowałem się przygotować i za darmo udostępnić kompendium skompresowanej wiedzy w formie podręcznej dwustronnej ściągi i małego podręcznika. Nie są to w żadnym wypadku materiały z których można się uczyć, a „jedynie” narzędzie, które ułatwi i przyśpieszy rozwijanie swoich umiejętności.
Skąd nazwa 4xP?
Na początku chciałem te materiały nazwać „Prawdziwie Podręczne Podręcznik Programowania PLC Polecany Przez Profesjonalnych Programistów Początkującym Polskim Programistom PLC (Pobierz Poniżej)” ale 15xP brzmiało by jakoś dziwnie, tak naciąganie.
Nawet rzetelna i dobrze zaprezentowana wiedza traci swoją wartość jeśli jest nieuporządkowana lub trudna do odnalezienia.
Interaktywny spis treści
Wszystkie timery i countery (TIA Portal i Step7) – CPU 300/400, 1200 i 1500
4xP dla CPU1500
4xP dla CPU 300/400
4xP STL CPU 300/400 i S7-1500 – STL kolor
Old school – klasyka – Pierwsza wersja 4xP – Dla CPU 300/400 – STL
4xP w wersji podręcznika – Dla CPU 300/400
Aplikacja „4xP App” – wkrótce
Inne wpisy które mogą Cię zainteresować
Wszystkie materiały dla nauki programowania sterowników PLC
Pierwsze kroki w TIA Portal – pobranie, instalacja, konfiguracja
Darmowy symulator stanowiska wykonawczego dla sterowników 1200
Konfiguracja połączenia PLC z HMI w TIA Portal – w 7 min
Zadania podstawowe do przećwiczenia w domu – styki i cewki
Countery i Timery w TIA Portal i Step 7
Na tej pojedynczej kartce (rekomenduję kolorowy dwustronny wydruk) znajdziesz:
1. Graficznie zaprezentowaną interpretację działania timerów dla podpiętego na wejściu setującym przycisku ON, a na wyjściu lampkę. Omawiane Timery to
- Timer PULSE (SP) – Impuls – dostępny w sterownikach PLC S7-300, S7-400 i S7-1500,
- Timer PEXT (SE) – Impuls przedłużony – dostępny w sterownikach PLC S7-300, S7-400 i S7-1500,
- Timer ODT (SD) – opóźnienie załączenia – dostępny w sterownikach PLC S7-300, S7-400 i S7-1500,
- Timer ODTS (SS) – opóźnienie załączenia przedłużone – dostępny w sterownikach PLC S7-300, S7-400 i S7-1500,
- Timer OFFDT (SF) – opóźnienie wyłączenia – dostępny w sterownikach PLC S7-300, S7-400 i S7-1500,
- Timer TP – nowej generacji – Stały impuls – dostępny w sterownikach PLC S7-1500 i S7-1200,
- Timer TON – nowej generacji – Opóźnienie załączenia – dostępny w sterownikach PLC S7-1500 i S7-1200,
- Timer TOF – nowej generacji – Opóźnienie wyłączenia- dostępny w sterownikach PLC S7-1500 i S7-1200,
- Timer TONR – nowej generacji – Impuls z Resetem (Impuls z sumowaniem czasów) – dostępny w sterownikach PLC S7-1500 i S7-1200,
2. Schemat wykorzystania liczników systemowych Counter CTUD – zliczającego w górę i w dół w sterownikach PLC S7-1200 i S7-1500 – oraz Counter S_CUD – zliczający w górę i w dół w Step7 czyli dostępny w sterownikach PLC S7-300 i 400 oraz S7-1500
do pobrania:
4xP dla CPU 1500
- Listę najczęściej popełnianych błędów podczas pisania programów na sterowniki PLC,
- Tabelkę częstotliwości działania wbudowanego generatora bitów Clock Memory
- Opis wykorzystania przerzutników RS i SR oraz cewki setującej i resetujacej,
- Opis wykorzystania zestyków oraz bloczków detekcji zbocza,
- Przykłady podstawowych bloczków języka FBD,
- Informacje na temat obiektu NOT oraz cewki RET,
- Zakresy zmiennych i sposób jak radzić sobie z nadpisywaniem zmiennych utworzonych na markerach,
- Schemat wykorzystania licznika – Counter CTUD
- Oraz wykresy działania timerów w ultraminimalistycznej wersji – Timer PULSE (SP) – Impuls – dostępny w sterownikach PLC S7-300, S7-400 i S7-1500, Timer PEXT (SE) – Impuls przedłużony, Timer ODT (SD) – opóźnienie załączenia, Timer ODTS (SS) – opóźnienie załączenia przedłużone, Timer OFFDT (SF) – opóźnienie wyłączenia, Timer TP – – Stały impuls, Timer TON – Opóźnienie załączenia, Timer TOF – – Opóźnienie wyłączenia, Timer TONR – – Impuls z Resetem (Impuls z sumowaniem czasów)
Uważasz, że warto tutaj jeszcze coś dopisać? Daj znać w komentarzu lub napisz do nas wiadomość.
4xP dla CPU S7-300 / 400
- Listę najczęściej popełnianych błędów podczas pisania programów na sterowniki PLC,
- Tabelę częstotliwości działania wbudowanego generatora bitów Clock Memory
- Opis wykorzystania przerzutników RS i SR oraz cewki setującej i resetujacej,
- Opis wykorzystania zestyków oraz bloczków detekcji zbocza,
- Przykłady podstawowych bloczków języka FBD,
- Tłumaczenia nazw bloczków arytmetycznych oraz komparatorów,
- Informacje na temat obiektu NOT oraz cewki RET,
- Zakresy zmiennych i sposób jak radzić sobie z nadpisywaniem zmiennych utworzonych na markerach,
- Schemat wykorzystania licznika – Counter S_CUD
- Oraz wykresy działania timerów w ultraminimalistycznej wersji – Timer PULSE (SP) – Impuls – dostępny w sterownikach PLC S7-300, S7-400 i S7-1500, Timer PEXT (SE) – Impuls przedłużony, Timer ODT (SD) – opóźnienie załączenia, Timer ODTS (SS) – opóźnienie załączenia przedłużone, Timer OFFDT (SF) – opóźnienie wyłączenia,
4xP STL – wersja kolor – zaawansowane zagadnienia
- Listę najczęściej popełnianych błędów podczas pisania programów na sterowniki PLC,
- Skróty klawiszowe, które warto znać,
- Tabelę częstotliwości działania wbudowanego generatora bitów Clock Memory,
Podstawowe instrukcje w STL, (OR, AND, XOR) oraz NOT, SET, CLR, - Rozkazy Set i Reset i operacje grupowania,
- Wywołania funkcji
- Opis wykorzystania rozkazów detekcji zbocza,
- Tłumaczenia na STL operacji arytmetycznych oraz komparatorów,
- Zakresy zmiennych i sposób jak radzić sobie z nadpisywaniem zmiennych utworzonych na markerach,
- Schemat wykorzystania licznika i timerów w STL,
- Rotacje i przesunięcia,
- Skoki,
- Operacje na blokach danych o dostępie niezoptymalizowanym,
- Struktura pętli LOOP,
- Operacje logiczne na 16 i 32 bitach,
- Operacje na wskaźnikach 32 bitowych.
Pierwsza wersja 4xP – STL
Zawartość ściągi 4xP:
- Podstawowe instrukcje STL wraz z przykładami użycia
- Skróty klawiszowe STEP7
- Opis działania wszystkich Timerów wraz z wykresami
- Aplikacje wykorzystywane przy diagnostyce CPU
- Rozkazy odwołań do Bloków Danych
- Zakresy, typy i struktura zmiennych w aplikacjach SIMATIC
- Miejsce na Twoje najważniejsze notatki
Zapraszam do pobierania ściągi i jej rozpowszechniania w niezmienionej formie. TU pdf,
Spis treści podręcznika 4xP
Zestyk Normalnie Otwarty ………………………………………………………… 8
Zestyk Normalnie Zamknięty ……………………………………………………… 9
Cewka …………………………………………………………………………………… 10
Negacja NOT ………………………………………………………………………….. 11
Cewka przelotowa ………………………………………………………………….. 12
Połączenie AND ……………………………………………………………………… 13
Połączenie OR ………………………………………………………………………… 14
Strona notatek ………………………………………………………………………. 15
Cewka Set-ująca …………………………………………………………………….. 16
Cewka Reset-ująca …………………………………………………………………. 17
Przerzutniki – bloczki podtrzymania ………………………………………….. 18
Strona notatek ………………………………………………………………………. 20
Cewka detekcji zbocza narastającego ……………………………………….. 21
Cewka detekcji zbocza opadającego …………………………………………. 22
Bloczek detekcji zbocza narastającego POS ………………………………… 23
Bloczek detekcji zbocza opadającego NEG …………………………………. 24
Detekcja zbocza PRZYKŁADY…………………………………………………….. 25
Strona notatek ………………………………………………………………………. 27
Cewka SAVE …………………………………………………………………………… 28
Strona notatek – podsumowanie „Bit logic” ………………………………. 29
Komparatory – operacje porównania ………………………………………… 30
Komparatory – dobrze wiedzieć ……………………………………………….. 31
Konwertery …………………………………………………………………………… 32
Liczniki ………………………………………………………………………………….. 33
Układy czasowe – Timery ………………………………………………………… 36
MOVE …………………………………………………………………………………… 40
Strona notatek ………………………………………………………………………. 41
Funkcje arytmetyczne – liczby całkowite……………………………………. 42
Słowo statusowe ……………………………………………………………………. 44
Strona notatek ………………………………………………………………………. 48
Prośba o pomoc
Kończąc ten artykuł proszę Cię o opinię
Wszystkie materiały, które znajdziesz na stronie fundacji CALM edu udostępniane są za darmo. Nie oczekujemy za nie żadnej zapłaty, Twoich danych osobowych (jak większość portali), nie zamieszczamy nawet reklam na stronie.
Prosimy wyłącznie o
podzielenie się opinią, co sądzisz o tych materiałach, o naszej pracy, czy coś można zrobić lepiej, czy warto coś dodać, a może coś nie działa? Daj znać wysyłając wiadomość za pomocą formularza kontaktowego (zakładka kontakt).
Jeśli masz odrobinę więcej czasu i dostrzegasz sens w darmowym dzieleniu się wiedzą dla dobra nas wszystkich to możesz nam pomóc! Podeślij tą stroną do swoimi znajomymi albo daj nam znać jeśli chcesz pomóc w tworzeniu kolejnych darmowych i atrakcyjnych materiałów.
Robimy to aby ułatwić codzienną pracę nauczycielom.
Jeżeli jesteś jednym z nich to koniecznie daj nam znać, co sądzisz o tym projekcie.
Dziękujemy za głos! Ocena wpisu - 5/5 - (5)
array(13) {["blog-link"]=>string(32) "https://grzegorzczekala. pl/blog/"["education-link"]=>string(35) "https://grzegorzczekala. pl/calmedu/"["schools-link"]=>string(37) "https://grzegorzczekala. pl/dla-szkol/"["companies-link"]=>string(36) "https://grzegorzczekala. pl/dla-firm/"["blog-reco-categories"]=>array(6) {[0]=>int(5)[1]=>int(7)[2]=>int(6)[3]=>int(9)[4]=>int(8)[5]=>int(10)}["edu-reco-categories"]=>array(5) {int(21)int(25)int(26)int(24)int(23)}["schools-reco-categories"]=>array(1) {int(72)}["companies-reco-categories"]=>int(74)}["blog-sorting"]=>string(6) "losowy"["edu-sorting"]=>["schools-sorting"]=>["companies-sorting"]=>["categories-id"]=>array(4) {array(2) {["id"]=>int(5)}["slug"]=>string(4) "blog"}int(21)}string(3) "edu"}string(9) "companies"}string(7) "schools"}}}
edu, 21, int(23)Jest tego więcej...
Szkoła 4. 0
#Ppp
Wprowadzenie - prawo, podatki i przedsiębiorczośćPodatki Gdy na swoich kursach pytałem ludzi na co ich zdaniem w szkołach powinno się poświęcać więcej czasu, większość z nich mówiła „podatki”, bo towarzyszą nam całe życie, a większość społeczeństwa nawet nie wie ile ich one kosztują. Na międzynarodowych forach także, to zagadnienie przewijało się najczęściej gdy ktoś zadawał podobne pytanie. Prawo Osoba, która […]
Inne
Grzegorz Czekała – założyciel fundacji, autor większości tekstów na tej stronie. Zawodowo związany z edukacją techniczną, a w wolnych czasie z edukacją wszelaką, podróżami i aktywnościami na świeżym powietrzu. Karolina Jaenchen – główny grafik, pomysłodawca wszystkich „logosów”, identyfikacji wizualnej …. osoba odpowiedzialna za to, aby było ładnie. Prywatnie osoba, dla której jedno miejsce to za […]
Inne
W tym poście dowiesz się o co chodzi z akcją „Laos – po pierwsze edukacja”. Czego brakuje nam do pełni szczęścia i co oznacza odniesienie sukcesu w życiu. Dlaczego Laos i gdzie to właściwie leży? Kto to jest Keo i jakim cudem poznała Karolinę (jaką Karolinę? ). Powiem Ci też dlaczego zwyczajne ołówki, zeszyty i kredki […]
Artykuły
Post w rozbudowie W jakim świecie żyjemy? Żyjemy w świcie w którym pracodawcy oczekują się od nas kreatywności, innowacyjności (umiejętność wdrażania nowych rozwiązań), umiejętności szybkiego uczenia się abyśmy mogli wdrażać technologie Industry 4. 0 (przemysłu czwartej generacji). Natomiast szkoły od swoich uczniów oczekują odpowiedzi wpasowujących się w klucz, rozwiązywania zadań jedyną słuszną metodą, zapamiętywania przestarzałych i […]
Inne
Jeżeli poznałeś już szczegóły akcji „Laos – po pierwsze edukacja! ” to pora poznać teraz historię osoby od, której to wszystko się zaczęło. Przedstawiam Ci poniżej, skróconą wersję autobiografii naszej koleżanki z Laosu. Życie Keo wielokrotnie rzucało kłody pod nogi (i powodzie z Mekongu) na jej drodze do edukacji. Warto przeczytać, tą krótką historię aby uświadomić […]
Nasze projekty
Akcja #CzysteSzlaki to całoroczne wydarzenie promowane przez Fundację CALM edu Grzegorz Czekała, park linowy LinaAdrena w Gliwicach i zespół wydawniczy „Rajzyfiber” – darmowego podręcznika świadomego i bezpiecznego podróżowania. ” Główny cel akcji to „wysprzątanie” przyrody, głównie w okolicy szlaków pieszych z śmieci pozostawionych przez turystów. Każda osoba wędrująca szlakami PTTK lub spacerująca po swojej zielonej okolicy […]
Nasze projekty
Zbyt długi artykuł dla Ciebie? Szukasz streszczenia? Jeżeli jesteś bardzo zabiegany to kliknij w ten link: Jak pomagać – streszczenie dla zabieganych. Kompendium wiedzy o udzielaniu pomocy Poniższy artykuł opisuje działania oraz plany dotyczące Gliwic, jednak jeżeli potrzebujesz to bez problemu powinieneś być w stanie powtórzenia je także w innych miastach. Jeżeli czytelniku prowadzisz inne […]
Artykuły
Żyjemy w świecie w którym pracodawcy oczekują się od nas kreatywności, innowacyjności (umiejętność wdrażania nowych rozwiązań), umiejętności szybkiego uczenia się abyśmy mogli wdrażać technologie Industry 4. Natomiast szkoły od swoich uczniów oczekują odpowiedzi wpisujących się w klucz, rozwiązywania zadań jedyną słuszną metodą, zapamiętywania przestarzałych i całkowicie niezrozumiałych definicji…. Otaczająca nas rzeczywistość stawia […]
PLC
Dla kogo „CALM PLCsim” – symulator stanowiska PLC S7-1200? Napisaliśmy program odzwierciedlający w 100% fizyczne stanowiska edukacyjne. Kierujemy go do wszystkich uczniów i studentów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności programowania sterowników PLC. Dla posiadaczy fizycznych sterowników Jeżeli masz zajęcia z programowania na fizycznych sterownikach PLC ale szkoła nie posiada elementów wykonawczych (innych niż lampki). […]
PLC
Dla kogo przygotowałem to zadanie? Jeżeli jesteś nauczycielem i nie masz do końca pomysłu jakie zadania z programowania PLC powinieneś zadać uczniom – to jest ona dla Ciebie. Jeśli jesteś samoukiem (takim jak ja) i samodzielnie dążysz do poszerzania swoich horyzontów i umiejętności, to ta prezentacja (i wszystkie inne na tej stronie) może się okazać […]
Inne
Zasada MGDL czyli weź sprawy w swoje ręce. Jak wiele potrzeba aby zmienić świat na lepsze? Tego nie wiele, ale wiemy, że od czegoś trzeba zacząć. Dlatego w myśl zasady MGDL: Myśl Globalnie – Działaj Lokalnie!!!! zorganizowaliśmy akcję pokolorowania placu zabaw, który przez ostatnich 6 lat – od czasu budowy – totalnie stracił kolor. […]